Seriál Zdravé tehotenstvo - 2. časť: Druhý trimester
02.10.23
0 Komentáre
Tehotenstvo v druhom trimestri: Čo môžete očakávať
Druhý trimester tehotenstva je často najpríjemnejší. Drobné nepríjemnosti sa však môžu objaviť. Zistite, ako zmierniť bežné nepríjemné príznaky a pripravte sa na to, čo je pred vami.
Druhý trimester tehotenstva často prináša späť pocit pohody. Najhoršie nevoľnosti zvyčajne pominuli a vaše dieťa zatiaľ nie je také veľké, aby vám to bolo príliš nepríjemné. Na obzore sú však ďalšie príznaky tehotenstva. Čo môžete očakávať?
Vaše telo
Počas druhého trimestra tehotenstva môžete zaznamenať tieto fyzické zmeny:
- Rastúce bruško a prsia. Ako sa vaša maternica rozširuje, aby vytvorila miesto pre dieťa, vaše brucho rastie. Vaše prsia sa tiež budú postupne zväčšovať. Nevyhnutná je podporná podprsenka so širokými ramienkami alebo športová podprsenka.
- Mierne, nepravidelné kontrakcie. Tieto kontrakcie, nazývané aj Braxton-Hicks kontrakcie, môžete pociťovať ako mierne napätie v bruchu. Je pravdepodobnejšie, že sa objavia popoludní alebo večer, po fyzickej aktivite alebo po sexe. Ak sa kontrakcie stanú pravidelnými a neustále narastajú na sile, obráťte sa na svojho lekára. Môže to byť príznak predčasného pôrodu.
- Kožné zmeny. Hormonálne zmeny počas tehotenstva stimulujú nárast buniek nesúcich pigment (melanín) vo vašej koži. V dôsledku toho si môžete všimnúť hnedé škvrny na tvári (melazma). Môžete tiež vidieť tmavú čiaru na bruchu (linea nigra). Tieto kožné zmeny sú bežné a po pôrode zvyčajne vymiznú. Vystavenie slnku však môže problém zhoršiť. Keď ste vonku, používajte opaľovací krém. Môžete si tiež všimnúť červenohnedé, čierne, strieborné alebo fialové čiary pozdĺž brucha, prsníkov, zadku alebo stehien (strie). Hoci striám nemožno zabrániť, väčšina z nich neskôr vybledne.
- Opuchnuté nosné sliznice. Počas tehotenstva sa hladina hormónov zvyšuje a telo produkuje viac krvi. To môže spôsobiť, že vaše sliznice opuchnú a ľahko krvácajú, čo má za následok upchatie a krvácanie z nosa. Soľné kvapky alebo soľný výplach môžu pomôcť zmierniť preťaženie. Pite tiež veľa tekutín, používajte zvlhčovač a okraje nosných dierok natierajte bambuckým maslom, aby ste zvlhčili pokožku.
- Problémy so zubami. Tehotenstvo môže spôsobiť, že vaše ďasná budú citlivejšie na používanie zubnej nite a kefky, čo má za následok menšie krvácanie. Oplachovanie slanou vodou a prechod na mäkšiu zubnú kefku môže znížiť podráždenie. Časté vracanie môže tiež ovplyvniť vašu zubnú sklovinu a spôsobiť, že budete náchylnejšia na zubný kaz. Počas tehotenstva dbajte na starostlivosť o zuby.
- Závraty. Tehotenstvo spôsobuje zmeny v obehu, ktoré vám môžu spôsobiť závraty. Ak máte problémy so závratmi, pite veľa tekutín, vyhýbajte sa dlhému státiu a pri vstávaní alebo zmene polohy sa pohybujte pomaly. Keď sa vám zatočí hlava, ľahnite si na bok.
- Kŕče v nohách. Kŕče v nohách sú bežné v priebehu tehotenstva, často nápadné v noci. Aby ste im predišli, natiahnite si pred spaním lýtkové svaly, buďte fyzicky aktívni a pite veľa tekutín. Lýtkové svaly môžete natiahnuť jednoducho tak, že sa postavíte čelom k stene tak aby ste sa vystretými rukami opierali o stenu a budete pokrčovať ruky v lakťoch s tým, že zároveň budete tlačiť päty k zemi. Vyberajte topánky s ohľadom na pohodlie, podporu a užitočnosť. Pomôcť môže aj horúca sprcha, teplý kúpeľ alebo ľadová masáž.
- Vaginálny výtok. Môžete si všimnúť lepkavý, číry alebo biely vaginálny výtok. Toto je normálne. Kontaktujte svojho lekára, ak výtok začne silne zapáchať, má nezvyčajnú farbu alebo je sprevádzaný bolesťou, či svrbením vo vaginálnej oblasti. To môže naznačovať vaginálnu infekciu.
- Infekcie močových ciest. Tieto infekcie sú bežné počas tehotenstva. Kontaktujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak máte silné nutkanie na močenie, ktoré nemožno oddialiť, ostrú bolesť pri močení, moč, ktorý je zakalený alebo má silný zápach, máte horúčku alebo bolesti chrbta. Infekcie močových ciest, ktoré sa neliečia, sa môžu stať závažnými a viesť k infekcii obličiek.
Vaše emócie
Počas druhého trimestra sa môžete cítiť menej unavená a viac pripravená na príchod dieťatka. Môžete sa prihlásiť do predpôrodných kurzov prípravy na pôrod a dojčenie, prípadne gravid jogu, či iné cvičenie pre tehotné. Nájdite pre svoje dieťa pediatra. Prečítajte si o dojčení. Ak budete po narodení dieťaťa pracovať, oboznámte sa so zásadami zamestnávateľa pre materskú dovolenku a preskúmajte možnosti starostlivosti o dieťa v edukačných zariadeniach alebo v súkromí.
Možno budete mať obavy z pomaly sa blížiaceho pôrodu a vášho rodičovstva. Aby ste zmiernili svoje napätie, snažte sa získať pre seba čo najviac informácií. Zamerajte sa na výber zdravého životného štýlu, ktorý vášmu dieťatku poskytne ten najlepší štart.
Prenatálna starostlivosť
Počas druhého trimestra sa vaše predpôrodné stretnutia u lekára zamerajú na rast vášho dieťaťa a zisťovanie zdravotných problémov. Váš lekár začne kontrolou vašej hmotnosti a krvného tlaku. Môže zmerať veľkosť vašej maternice tak, že skontroluje výšku vášho pozadia - vzdialenosť od vašej lonovej kosti k hornej časti vašej maternice (fundus).
V tejto fáze môže byť vrcholom vašich prenatálnych návštev počúvanie tlkotu srdca vášho dieťaťa. Váš lekár môže navrhnúť ultrazvuk alebo iné vyšetrenie. Ak sa tak rozhodnete, môžete tiež zistiť pohlavie svojho dieťaťa.
Nezabudnite uviesť akékoľvek príznaky alebo symptómy, ktoré sa u vás objavia. Porozprávať sa so svojím lekárom vás upokojí.
Zdravý priebeh tehotenstva a vývoj vášho bábätka môžete podporiť Multivitamínmi pre tehotné a Omega-3 a Probiotikami pre tehotné od Laveen
Zanechajte svoj komentár