Seriál Zdravé tehotenstvo - 4. časť: Gestačný diabetes
V Európe je gestačný diabetes alias tehotenská cukrovka významný u približne 11 % tehotných žien, s najvyššou prevalenciou u tehotných žien z krajín východnej Európy - až 31,5 %. (1) Ak vám bola diagnostikované toto ochorenie, vedzte, že nie ste sama. Neznamená to, že ste mali cukrovku pred počatím alebo že budete mať cukrovku po pôrode. Znamená to, že v spolupráci so svojím lekárom môžete mať zdravé tehotenstvo a zdravé dieťa.
Gestačný diabetes alebo tehotenská cukrovka nastáva, keď ženské telo počas tehotenstva nedokáže produkovať dostatok inzulínu. Väčšina žien s gestačným diabetom donosí zdravé deti, existujú však riziká budúcich komplikácií.
Gestačný diabetes je diabetes diagnostikovaný prvýkrát počas tehotenstva. Rovnako ako iné typy cukrovky, gestačný diabetes ovplyvňuje, ako vaše bunky využívajú cukor (glukózu). Gestačný diabetes spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, ktorá môže ovplyvniť vaše tehotenstvo a zdravie vášho dieťaťa.
Hoci sú akékoľvek komplikácie tehotenstva znepokojujúce, je tu dobrá správa. Budúcim matkám môže pomôcť gestačný diabetes dostať pod kontrolu zdravé jedlo, cvičenie a v prípade potreby užívanie liekov. Kontrola hladiny cukru v krvi môže udržať vás a vaše dieťa zdravé a zabrániť ťažkému pôrodu.
U žien s gestačným diabetom sa hladina cukru v krvi zvyčajne vráti do normálu krátko po pôrode. Ale ak ste mali tehotenskú cukrovku, máte vyššie riziko, že dostanete cukrovku 2. typu. Budete musieť byť častejšie testovaná na zmeny hladiny cukru v krvi.
Rovnako ako normálny diabetes, aj gestačný diabetes môže spôsobiť kardiovaskulárne poškodenie a môže spôsobiť nadmerné priberanie na váhe u novorodencov. U veľkého percenta žien – asi dve tretiny žien s gestačným diabetom, sa v nasledujúcich dvoch desaťročiach rozvinie cukrovka 2. typu. U žien s gestačným diabetom výrazne stúpa dlhodobé riziko mŕtvice a srdcových ochorení. V skutočnosti je kardiovaskulárne riziko dosť významné. Nejde teda len o hladinu cukru v krvi. Ide o všetky ostatné kardiovaskulárne riziká, vrátane tých ovplyvniteľných. Tehotné ženy môžu znížiť svoje riziká udržiavaním zdravej stravy bohatej na ovocie a zeleninu a pravidelným cvičením. (2)
Symptómy
U väčšiny žien gestačný diabetes nespôsobuje viditeľné príznaky alebo symptómy. Možnými príznakmi sú zvýšený smäd a častejšie močenie.
Kedy navštíviť lekára
Ak je to možné, vyhľadajte zdravotnú starostlivosť včas - už vtedy, keď prvýkrát premýšľate o pokuse otehotnieť - aby váš lekár mohol skontrolovať riziko gestačného diabetu spolu s vaším celkovým zdravím. Keď otehotniete, váš lekár vás v rámci prenatálnej starostlivosti pošle k odborníkovi na test na gestačný diabetes.
Ak sa u vás rozvinie gestačný diabetes, možno budete potrebovať kontroly častejšie. Tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytnú počas posledných troch mesiacov tehotenstva, keď vám bude lekár sledovať hladinu cukru v krvi a zdravotný stav dieťaťa.
Diagnóza
Ak máte iba priemerné riziko gestačného diabetu, pravdepodobne budete mať skríningový test počas druhého trimestra - medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.
Ak však máte vysoké riziko cukrovky – napríklad ak máte nadváhu alebo obezitu pred tehotenstvom alebo máte matku, otca, súrodenca alebo dieťa s cukrovkou – váš lekár vám môže urobiť test na cukrovku na začiatku tehotenstva, pravdepodobne pri prvej prenatálnej návšteve.
Rutinný skríning gestačného diabetu
Skríningové testy sa môžu mierne líšiť v závislosti od vášho lekára, ale vo všeobecnosti zahŕňajú:
- Počiatočný glukózový provokačný test, čo v praxi znamená, že vypijete sirupový roztok glukózy. O hodinu neskôr vám urobia krvný test na meranie hladiny cukru v krvi.*
Hladina cukru v krvi 190 miligramov na deciliter (mg/dl) alebo 10,6 milimólov na liter (mmol/l) naznačuje gestačný diabetes.
Hladina cukru v krvi pod 140 mg/dl (7,8 mmol/l) sa pri glukózovom provokačnom teste zvyčajne považuje za normálnu, hoci sa môže líšiť v závislosti od kliniky alebo laboratória. Ak je vaša hladina cukru v krvi vyššia ako normálne, budete potrebovať ďalší glukózový tolerančný test, aby ste zistili, či máte túto diagnózu.
- Následné testovanie tolerancie glukózy. Tento test je podobný počiatočnému testu – s výnimkou toho, že sladký roztok bude mať ešte viac cukru a vaša hladina cukru v krvi sa bude kontrolovať každú hodinu počas troch hodín. Ak sú aspoň dve hodnoty cukru v krvi vyššie, ako sa očakávalo, bude vám diagnostikovaný gestačný diabetes.
Príčiny
Nevieme, čo spôsobuje tehotenskú cukrovku. Vieme však, že nie ste s ňou sami. Stáva sa to miliónom žien. Vieme, že placenta poskytuje podporu pre rast dieťaťa. Niekedy hormóny blokujú aj pôsobenie materského inzulínu na telo, čo spôsobuje problém nazývaný inzulínová rezistencia. Táto inzulínová rezistencia sťažuje telu matky využívanie inzulínu. A to znamená, že na kompenzáciu môže potrebovať až trikrát toľko inzulínu.
Tehotenská cukrovka môže tiež začať, keď telo matky nie je schopné vytvoriť a využiť dostatočné množstvo inzulínu, ktorý potrebuje na tehotenstvo. Bez dostatku inzulínu nemôže glukóza opustiť krv a premeniť sa na energiu. Keď sa glukóza hromadí v krvi, hovoríme o hyperglykémii.
Bez ohľadu na príčinu môžete spolupracovať so svojím lekárom, aby ste vymysleli plán a udržali zdravé tehotenstvo počas pôrodu. Klaďte otázky. Požiadajte o pomoc. Existuje mnoho spôsobov, ako bojovať proti gestačnej cukrovke.
Rizikové faktory
Niektoré ženy majú väčšie riziko tehotenskej cukrovky. Medzi rizikové faktory gestačného diabetu patria:
- Nadváha a obezita.
- Nedostatok fyzickej aktivity.
- Predchádzajúci gestačný diabetes alebo prediabetes.
- Syndróm polycystických vaječníkov.
- Diabetes u najbližšieho člena rodiny.
- Ak žena predtým porodila dieťa s hmotnosťou viac ako 4,1 kilogramu.
- Rasa - aziatky, hispánky a arabky majú vyššie riziko a afroameričanky majú nižšie riziko diagnózy gestačného diabetu v porovnaní s beloškami. (4)
Komplikácie
Gestačný diabetes, ktorý nie je starostlivo riadený, môže viesť k vysokej hladine cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť problémy vám a vášmu dieťaťu, vrátane zvýšenej pravdepodobnosti potreby cisárskeho rezu pri pôrode.
Komplikácie, ktoré môžu ovplyvniť vaše dieťa
Ak máte gestačný diabetes, u vášho dieťaťa môžu nastať tieto riziká:
- Nadmerná pôrodná hmotnosť. Vyššia hladina cukru v krvi ako je normálna u matiek môže spôsobiť, že ich deti budú príliš veľké. Veľmi veľké deti - tie, ktoré vážia 4,1 kg a viac - sa s väčšou pravdepodobnosťou zakliesnia v pôrodných cestách, majú pôrodné poranenia alebo potrebujú pôrod cisárskym rezom.
- Skorý (predčasný) pôrod. Vysoká hladina cukru v krvi môže u žien zvýšiť riziko predčasného pôrodu a pôrodu pred plánovaným termínom. Alebo sa môže odporučiť skorý pôrod, pretože dieťa je veľké.
- Závažné dýchacie ťažkosti. Deti narodené skôr matkám s gestačným diabetom môžu mať syndróm respiračnej tiesne - stav, ktorý sťažuje dýchanie.
- Nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia). Niekedy majú deti matiek s gestačným diabetom nízku hladinu cukru v krvi (hypoglykémiu) krátko po narodení. Ťažké epizódy hypoglykémie môžu spôsobiť záchvaty u dieťaťa. Včasné kŕmenie a niekedy intravenózny roztok glukózy môžu vrátiť hladinu cukru v krvi dieťaťa do normálu.
- Obezita a cukrovka 2. typu v neskoršom veku. Deti matiek, ktoré majú gestačný diabetes, majú vyššie riziko vzniku obezity a cukrovky 2. typu neskôr v živote.
- Mŕtve narodenie. Neliečená tehotenská cukrovka môže mať za následok smrť dieťaťa buď pred pôrodom alebo krátko po ňom.
Komplikácie, ktoré môžu postihnúť vás
Gestačný diabetes môže zvýšiť tieto riziká:
- Vysoký krvný tlak a preeklampsia. Gestačný diabetes zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, ako aj preeklampsie – ochorenie ciev placenty, kedy ich nedostatočné rozšírenie spôsobuje znížené zásobovanie plodu kyslíkom a krvou. Tieto príznaky môžu ohroziť život matky aj dieťaťa.
- Chirurgický pôrod (C-sekcia). Ak máte tehotenskú cukrovku, je pravdepodobnejšie, že budete mať cisársky rez.
- Budúca cukrovka. Ak máte tehotenskú cukrovku, je pravdepodobnejšie, že ju znova dostanete počas budúceho tehotenstva. S pribúdajúcim vekom máte tiež vyššie riziko cukrovky 2. typu.
Liečba
Liečba gestačného diabetu zahŕňa:
- Zmenu životného štýlu
- Monitorovanie hladiny cukru v krvi
- V prípade potreby lieky
Riadenie hladiny cukru v krvi pomáha udržať vás a vaše dieťa zdravé. Dôkladná starostlivosť vám tiež môže pomôcť vyhnúť sa komplikáciám počas tehotenstva a pôrodu.
Zmena životného štýlu
Váš životný štýl – spôsob stravovania a pohybu – je dôležitou súčasťou udržiavania hladiny cukru v krvi v zdravom rozmedzí. Pozor však na chudnutie - lekári neodporúčajú chudnúť počas tehotenstva – vaše telo tvrdo pracuje, aby podporilo vaše rastúce dieťa.
Zdravá diéta
Zdravá strava sa zameriava na ovocie, zeleninu a chudé bielkoviny – potraviny s vysokým obsahom výživných látok a vlákniny a nízkym obsahom tuku a kalórií – a obmedzenie vysoko rafinovaných sacharidov vrátane sladkostí. Registrovaný dietológ alebo pedagóg v oblasti diabetu vám môže pomôcť vytvoriť plán stravovania na základe vašej aktuálnej hmotnosti, cieľov priberania v tehotenstve, hladiny cukru v krvi, cvičebných návykov, preferencií jedla a rozpočtu.
K liečivým potravinám, ktoré dokážu stabilizovať hladinu glukózy a ustáliť množstvo inzulínu patria lesné čučoriedky, špenát, stonkový zeler, papája, klíčky, kel, maliny a špargľa. (5) Odporúča sa aj konzumácia šťavy zo stonkového zeleru každé ráno 0,5 l nalačno, následne pauza aspoň 15 minút pred ďalším jedlom. (6)
Vyskúšajte Laveen Vega Mama Multivitamín, ktorý zabezpečí vám a vášmu dieťatku všetky potrebné živiny. Je vyrobený z organických ingrediencií, bez umelých látok a konzervantov a najmä bez cukru.
Zostaňte aktívna
Pravidelná fyzická aktivita hrá kľúčovú úlohu vo wellness pláne každej ženy pred, počas a po tehotenstve. Cvičenie znižuje hladinu cukru v krvi a ako ďalší bonus vám pravidelné cvičenie môže pomôcť zmierniť niektoré bežné nepohodlie v tehotenstve, vrátane bolesti chrbta, svalových kŕčov, opuchov, zápchy a problémov so spánkom.
Ak váš lekár súhlasí, zamerajte sa na 30 minút mierneho cvičenia počas väčšiny dní v týždni. Ak ste nejaký čas neboli aktívna, začnite pomaly a postupne pridávajte. Chôdza, stacionárny bicykel, joga a plávanie sú počas tehotenstva dobrou voľbou. Počítajú sa aj každodenné činnosti ako domáce práce a záhradkárčenie.
Sledujte hladinu cukru v krvi
Keď ste tehotná, váš lekár vás môže požiadať, aby ste si kontrolovali svoju hladinu cukru v krvi štyrikrát alebo viackrát denne – najskôr ráno a po jedle – aby ste sa uistili, že vaša hladina zostane v zdravom rozmedzí.
Lieky
Ak diéta a cvičenie nestačia, možno budete potrebovať inzulínové injekcie na zníženie hladiny cukru v krvi. 10 % až 20 % žien s gestačným diabetom potrebuje inzulín, aby dosiahli stanovené hladiny cukru v krvi. Niektorí lekári predpisujú perorálne lieky na kontrolu hladiny cukru v krvi, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že je potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, že perorálne lieky sú na kontrolu gestačného diabetu rovnako bezpečné a účinné ako injekčný inzulín.
Dôkladné sledovanie vášho dieťaťa
Dôležitou súčasťou vášho liečebného plánu je dôkladné sledovanie vášho dieťaťa. Váš lekár môže skontrolovať rast a vývoj vášho dieťaťa opakovaným ultrazvukom alebo inými testami. Ak nedôjde k pôrodu v termíne - alebo niekedy skôr - váš lekár môže vyvolať pôrod. Pôrod po termíne môže zvýšiť riziko komplikácií pre vás a vaše dieťa.
Sledovanie po pôrode
Váš lekár vám skontroluje hladinu cukru v krvi po pôrode a znova o 6 až 12 týždňov, aby sa uistil, že sa vaša hladina vrátila do normálu. Ak vyjdú vaše testy normálne – a väčšina z nich vychádza – budete musieť mať riziko cukrovky vyhodnotené aspoň každé tri roky.
Ak budúce testy naznačujú cukrovku 2. typu alebo prediabetes, porozprávajte sa so svojím lekárom o zvýšení preventívneho úsilia alebo o začatí plánu liečby cukrovky.
Prevencia
Pokiaľ ide o prevenciu gestačného diabetu, neexistujú žiadne záruky - ale čím viac zdravých návykov si osvojíte pred tehotenstvom, tým lepšie. Ak ste mali gestačný diabetes, zdravé návyky môžu tiež znížiť riziko, že ho budete mať znova v budúcich tehotenstvách alebo že sa u vás v budúcnosti rozvinie diabetes 2.
Na záver ešte zhrnieme odporúčania, ktoré platia pre každú ženu:
- Jedzte zdravé jedlá. Vyberajte si potraviny s vysokým obsahom vlákniny a nízkym obsahom tuku a kalórií. Zamerajte sa na ovocie, zeleninu a strukoviny. Usilujte sa o rozmanitosť, ktorá vám pomôže dosiahnuť vaše ciele bez kompromisov v chuti alebo výžive. Sledujte veľkosti porcií.
- Buďte aktívna. Cvičenie pred a počas tehotenstva vás môže ochrániť pred vznikom gestačného diabetu. Zamerajte sa na 30 minút miernej aktivity počas väčšiny dní v týždni. Urobte si rýchlu každodennú prechádzku. Jazdite na bicykli. Plávajte. Krátke príležitostné aktivity – ako napríklad parkovanie ďalej od obchodu, využívanie schodíšť namiesto výťahov alebo krátka pracovná prestávka, počas ktorej sa prejdete – to všetko sa tiež sčítava.
- Začnite tehotenstvo so zdravou hmotnosťou. Ak plánujete otehotnieť, predchádzajúce chudnutie vám môže pomôcť k zdravšiemu tehotenstvu. Zamerajte sa na trvalé zmeny vo svojich stravovacích návykoch, ktoré vám môžu pomôcť počas tehotenstva, ako je konzumácia väčšieho množstva zeleniny a ovocia.
- Nepriberajte viac, ako sa odporúča. Pribrať počas tehotenstva je normálne a zdravé. Ale príliš rýchle priberanie na váhe môže zvýšiť riziko gestačného diabetu. Opýtajte sa svojho lekára, aký je pre vás primeraný prírastok hmotnosti.
*Niekedy sa stanovené hraničné hodnoty môžu líšiť v závislosti od krajiny, kde sa nachádzate.
Zdroje:
(1) https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2021.691033/full
(2) https://cdn.prod-carehubs.net/n7-mcnn/7bcc9724adf7b803/uploads/2020/07/2020aug21.mp3
(3) https://www.nhs.uk/conditions/gestational-diabetes/
(4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30668174/
(5) Anthony William: MEDICAL MEDIUM, Hay House, Inc. London, 2015
(6) Anthony William: CELERY JUICE, Hay House, Inc. USA, 2019
Zanechajte svoj komentár